Fabryka domów

Znana mieszkańcom Warszawy sylwetka zrujnowanego wieżowca, widocznego z mostu Marii Skłodowskiej-Curie, to najbardziej charakterystyczny budynek Fabryki domów Stare Świdry. 

Fabryka domów jest nie działającym już zakładem, w którym produkowano elementy budynków z tzw. wielkiej płyty. Właśnie tutaj powstawały gotowe ściany i stropy PRL-owskich blokowisk. Fabryka uruchomiona w latach 50 ubiegłego wieku pracowała do początku lat 90. Na powierzchni ok 40 ha znajduje się wspomniany wieżowiec, a także silosy, hale fabryczne i wiele innych budynków oraz konstrukcji. Obecnie działa na tym terenie kilka firm budowlanych i sprzątających.

Miejsce jest tajemnicze i fascynujące. Niestety pozarywane stropy, zapadające się dachy oraz dziury w podłogach sprawiają, że jest tu bardzo niebezpiecznie dlatego nawet nie warto nikogo pytać o zgodę na zwiedzanie. Obiekt jest strzeżony. Bywalcy tych okolic twierdzą, że w największej hali oraz przyległym do niej wieżowcu trwają przygotowywania do rozbiórki lecz nikt nie dopatruje się w tym żadnego związku z jakimiś rychłymi inwestycjami. Raczej wygląda to na systematyczne przerabianie kolejnych budynków na kruszywo.

Oprócz wieżowca i kilku wielkich hal fabrycznych są na tym obszarze zlokalizowane jeszcze inne różnorodne zabudowania oraz konstrukcje, zapewne mające związek z niegdyś prowadzoną tutaj działalnością produkcyjną.

Podobnych obiektów w Warszawie jest coraz mniej. Na ich miejscach powstają nowe osiedla, obiekty publiczne czy choćby centra handlowe. Zapewne kiedyś podobny los spotka dawną fabrykę domów i chyba dobrze. Chociaż tajemnicza i intrygująca to z pewnością ozdobą miasta nie jest. Mieszkańcom także w żaden sposób nie służy zaś firmy budowlane i sprzątające, mimo że bardzo potrzebne, na pewno znajdą swoje miejsce gdzie indziej.

Zachęcam do kliknięcia w poniższą galerię i obejrzenia zdjęć w większym rozmiarze.